PATRÓNI - ÚSTAV BOŽIEHO MILOSRDENSTVA ŽILINA - TRSTENÁ

VŠ sv. Alžbety
ŽILINA - TRSTENÁ
Prejsť na obsah
PATRÓNI
Patróni našej školy
Patróni Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety:
  • 1) Sv. Alžbeta, zostáva aj zostane hlavnou patrónkou  Durínska a Saska, princezná, dcéra uhorského kráľa Ondreja II. z rodu  Arpádovcov. Narodila sa na Bratislavskom hrade v 1204 roku. Ako 13-ročná  sa vydala za Ľudovíta IV. Obaja boli vzornými panovníkmi, zakladali  chudobince po celom vtedajšom Uhorsku, vrátane Slovenska. Podporovali  chudobných a chorých, zamestnávali ich pri svojom dvore. Snažili sa  odstrániť sociálnu nerovnosť zmenou medziľudských vzťahov, rešpektovaním  ľudskej dôstojnosti a priznaním práv každému človeku. Alžbeta je známa  ako krstná matka durínskych chudobných a ako opatrovateľka chorých a  opustených, ktorých vlastnoručne umývala a ošetrovala. Po smrti manžela  musela opustiť durínsky dvor a svoje tri deti dala do výchovy. Sama sa  stala jednou z chudobných. Bola ctiteľkou sv. Františka, začala zakladať  útulky pre chorých, chudobných a opustených ako františkánska charitná  sestra. Zomrela vo veku necelých 25 rokov v kláštore, ktorý založila. Je  patrónkou sociálnej práce a aj patrónkou našej vysokej školy.
  • 2) Sv. Cyrila a sv. Metoda si vybralo nové detašované pracovisko v Partizánskom za svojho patróna.
  • 3) Bl. G. Zefirin Malla, prvý Róm, ktorý bol vyhlásený  za svätého. Popravili ho, keď sa zastal kňaza v ateistickom povstaní v  Španielsku. Zasvätili sme mu Ústav sociálnej práce v Košiciach, ktorý  vychováva rómskych asistentov.
  • 4)Bl.   Zdenka Schellingová, zdravotná sestra, ktorá  zomrela na následky mučenia v komunistických žalároch v 50 rokoch.  Patrónka sirotinca v Nairobi a kolégia bl. Zdenky v Bratislave ako aj  novej kliniky v Erhile pre utečencov v Iraku.
  • 5) Sv. Gianna Beretta Molla, blahoslavená lekárka, ktorá volila radšej smrť ako interrupciu. Zasvätili sme jej tretí sirotinec v Nairobi.
  • 6) Bl. Teodor Romža, ďalší svätorečený biskup, zavraždený r. 1947 v Užhorode. Je patrón sirotinca v Koroleve a Blatných Remetách
  • 7) Bl. Dominik Trčka, rehoľný kňaz gréckokatolíckej  cirkvi, obeť komunistických represálií v 50 rokoch, je patrónom Ústavu  sociálnej práce v Michalovciach.
  • 8) Sv. Edita Steinová, židovská svätica zavraždená v  Osvienčime za ukrývanie židov v r. 1944, univerzitná profesorka a  filozofka, jej relikvie sú v kaplnke vysokej školy, spolupatrónka  detašovaného pracoviska.
  • 9) Sv. Kizito, 14 ročný mučeník, najmladší z  ugandských mučeníkov, zaživa upálený, lebo poslúchal viac svedomie ako  príkazy zlých nadriadených. Po ňom nesie názov naše streetboyské centrum  v Kayole.
  • 10) Majster Ján Hus je patrónom nášho Inštitútu misiológie v Prahe. Cirkev podporuje jeho rehabilitáciu ako mučeníka svedomia.
  • 11) Sv. Ladislav bol uhorský kráľ, ktorý sa preslávil  tým, že založil prvý „špitál“ v roku 1095 a zakladal nemocnice a útulky.  Jeho politika mala široký sociálny charakter starostlivosti o žobrákov,  bezdomovcov, vdovy, siroty, ale najmä o chudobných a zomierajúcich. Sv.  Ladislav je patrónom Inštitútu v Nových Zámkoch.
  • 12) Bl. Ladislav Strattman Batthyány je patrónom našej  2. tropickej kliniky v Eldorete. Narodil sa pri Čunove a v Kittse  postavil nemocnicu pre chudobných (r. 1908), ktorá pôsobí dodnes. Bol  ženatý a mal 6 detí, bol očným chirurgom, známym lekárom, jeho starí  rodičia boli štyroch národností (slovenskej, chorvátskej, maďarskej a  nemeckej). Je spolupatrónom lekárov a patrónom našej nemocnice v  Eldorede (Keňa) a detašovaného  pracoviska v Dunajskej Strede.
  • 13) Sv. Ugandskí mučeníci (sv. Karol Lwanga a spol.)  boli 24 mladí muži, z toho 2 ministri a 6 vysokých štátnych úradníkov,  ktorých nechal ugandský kráľ upáliť v r. 1894 ako prejav nenávisti voči  kresťanom. Najmladší, sv. Kizito, mal 13 rokov. Sú patrónmi politikov,  sv. Kizito je patrón „streetboyov“, sv. Karol tiež patrón politikov. Ich  relikvie sú uložené v kaplnke vysokej školy.
  • 14) Sv. Jozefína Bakhita Sudánska, ako 10-ročnú ju  odviedli do otroctva, kde 10 rokov znášala kruté týranie. Keďže bola  krásna, rezali jej do kože jazvy žiletkami a posýpali soľou, aby sa  nehojili. Je patrónkou otrokýň a streetgirls. Jej relikvie s kvapkami  krvi sú uložené na rektoráte vysokej školy.
  • 15) Sv. Maximilián Kolbe bol poľský františkánsky  profesor a novinár, učil na misiách v Japonsku, zahynul v Osvienčime  rukami nacistov. Je patrón našej 5. tropickej kliniky v Phnom Penh a  patrónom novinárov.
  • 16) Bl. Sára Salkaháziová sa narodila v Košiciach, kde  aj pôsobila ako sociálna sestra. Za pomoc židom ju nacisti hodili v  decembri 1944 do ľadového Dunaja v Budapešti. Za blahoslavenú ju  vyhlásili v roku 2006. Je patrónkou sociálnych pracovníkov a nášho  spoločného projektu v Zambii s Czech Aid a Nemocnice v Rutovu a DP v  Rožňave.
  • 17) Sv. Ján Pavol II. bol predposledný pápež, rodák z  Wadovíc v Poľsku. Zaslúžil sa o zblíženie katolíkov a evanjelikov, židov  a moslimov. Spolu s Gorbačovom sa zaslúžil o pád mnohých totalitných  ideológií. Je patrón Fakulty misijnej práce a tropického zdravotníctva.
  • 18) Bl. Peter Pavol Gojdič bol gréckokatolícky biskup  nespravodlivo odsúdený v päťdesiatych rokoch. Zomrel v leopoldovskom  žalári v šesťdesiatych rokoch. Vyznačoval sa silným vzťahom k chudobným.  V diecéze zaviedol jednu z prvých charít pre kňazov a rehoľníkov. Je  patrónom cirkevných hodnostárov a väzňov ako aj nášho najväčšieho  inštitútu v Prešove. Časť jeho relikviíje uložená na rektoráte vysokej  školy.
  • 19) Sv. Matka Tereza z Kalkaty je patrónkou sociálnej  práce so zomierajúcimi a patrónkou tropických sestier. Založila rehoľu  Misionárok lásky, ktorá sa stará o chudobných, chorých, bezdomovcov a  zomierajúcich. Je patrónkou bezdomovcov. Pochádzala z Kosova. Naša  vysoká škola opatruje jej osobnú korešpondenciu ako relikviu a relikviu  od Dr. HK.
  • 20) Sv. Páter Pio je patrón hospicov a patrón  detašovaného pracoviska v Piešťanoch. Založil prvý hospic v Pietralcine.  Nosil stigmy Pána Ježiša. Jeho relikvie sú uložené v kaplnke vysokej  školy.
  • 21) Sv. Faustína Kowalská, hlásateľka Božieho milosrdenstva, je patrónka 3. tropickej kliniky Božieho Milosrdenstva v Sudáne (Nyamlell).
  • 22) Sv. Mikuláš, patrón boja proti prostitúcii a  patrón dobročinnosti (pre deti), je patrónom našej tropickej kliniky na  Haiti v Mole St. Nicolaus. Vykupoval devy, ktoré rodičia museli pre  chudobu predávať do nevestincov.
  • 23) Panna Mária, Kráľovná Pokoja z Medžugoria je  patrónkou detašovaného pracoviska v Bardejove a symbol zjavení v  Medžugorí. Predpovedala genocídu v Bosne a Kosove ešte v roku 1990.
  • 24) Panna Mária Fatimská je patrónkou našej kliniky v Gordime, v sudánskom Darfure.
  • 25) Sv. Vincent de Paul – zakladateľ lazaristov,  slávny svätý vykupovateľ väzňov, ochranca sirôt a bezdomovcov. Je  patrónom našej knižnice a sociálneho centra v Kibere a denného  stacionára pre bezdomovcov v Bratislave.
  • 26) Sv. František z Assisi, priateľ chudobných a patrón prírody, je patrónom našej novej nemocnice v Maria Lou v južnom Sudáne.
  • 27) Sv. Ondrej Dong-Lac a vietnamskí mučeníci svedomia s Hue, ktorí sú patrónmi Sirotinca v Hanoji a HIV centra v Saigone.
  • 28) Sv. Sára Marseillská – Bengálska je svätá rómska žena, ktorá zachraňovala topiace deti, je patrónkou nášho pracoviska v Banskej Bystrici.
  • 29) Sv. Serafín Sarovský – veľký svätec, uctievaný vo Východnej cirkvi, je patrón nášho pracoviska v Užhorode.
  • 30) Sv. Clementine Anuarite – rehoľná sestra a  mučenica, zavraždená vojakmi v Zaire – patrónka nášho najnovšieho  projektu antimalnutričného centra a kliniky v Rwande (Bisessero).
  • 31) Sv. Vasiľ Hopko – mučeník v 50 rokoch,  predstaviteľ zakázanej gréckokatolíckej cirkvi, väznený v Leopoldove,  patrón nášho DP v Spišskej Novej Vsi.
  • 32) Štyridsiati blahoslavení študenti – mučeníci z Buta (Burundi)  boli počas občianskej vojny v Rwande a Burundi popravení hromadne za  to, že nechceli spomedzi seba vydať 2 študentov (r. 1997). Boli  Tutsiovskej národnosti a preto sa všetci prihlásili za Tutsiov (študenti  teologickej fakulty v Butu), na čo boli okamžite popravení. Patróni  animalnutričného centra v mariánskom pútnickom mieste Kibeho (Rwanda).
  • 33) Sv. Ján Nepomuk Neumann, arcibiskup z  Philadelphie, pôvodom z Čiech, ktorého rodina pochádzala z Prachatic a  20. júna t.r. si pripomíname 200 výročie jeho narodenia. V USA je  uctievaný ako zakladateľ pensylvánskeho školstva. Je patrónom nášho DP v  Příbrami.
  • 34) Sv. Jerzy Popielusko - mučeník komunistickej  tajnej polície zavraždený v Poľsku tesne pred pádom režimu v roku 1989.  Je patriotom našej kliniky pre utečencov v kurdskom Dohuku v severnom  Iraku, neďaleko (10 km) od bojov o Mosul.
  • 35) Misionárka MUDr. Terézia Veronika Racková, zastrelená v Sudáne v oblasti Yei river pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, kde sa začala 19.5.2018 diecézna fáza procesu blahorečenia.
"Fons pietatis ora pro nobis"

Created with WebSite X5
Vysoká škola sv. Alžbety
Žilina - Trstená
Železničiarov 278
028 01 Trstená
Signatár Magna Charta Universitarum Bologniese
člen EUA - European  University Association  Member SUSW
– International Society of Universities in Social Work
Návrat na obsah